Baza wiedzy

Akcyza za sprowadzony samochód

Kontakt

MAsz dodatkowe pytania odośnie spraw celnych?

Sprowadzenie samochodu z zagranicy do Polski jest procesem, który wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku akcyzowego. Akcyza jest formą opodatkowania, która obowiązuje zarówno dla nowych, jak i używanych samochodów, a jej wysokość zależna jest od dwóch głównych czynników: wartości pojazdu oraz pojemności silnika​1​. Ten podatek stanowi istotny element systemu podatkowego w Polsce, a jego zrozumienie jest kluczowe dla osób, które planują sprowadzić pojazd z zagranicy.

W Polsce obowiązują dwie stawki akcyzy związane z importem samochodów, a mianowicie 3,1% oraz 18,6% w zależności od pojemności silnika. Oznacza to, że akcyza za sprowadzenie z zagranicy samochodu o pojemności powyżej 2 litrów (2000 cm³) będzie sześciokrotnie wyższa, co może znacząco wpłynąć na koszty związane z importem pojazdu​2​. Jest to aspekt, który warto wziąć pod uwagę, planując sprowadzenie samochodu, zwłaszcza jeśli jest to pojazd o większej pojemności silnika.

Znaczenie ma także rodzaj napędu pojazdu. W Polsce, od 1 stycznia 2020 roku, obowiązuje niższa stawka akcyzowa dla samochodów hybrydowych. Stawka ta wynosi 9,3% lub 1,55%, zależnie od pojemności silnika, co jest znaczącym ułatwieniem dla osób, które zdecydują się na ekologiczniejszą opcję napędu​3​. Jest to zachęta do wyboru bardziej ekologicznych rozwiązań, które mogą przyczynić się do redukcji emisji spalin i poprawy jakości powietrza w miastach.

Po sprowadzeniu samochodu do Polski, konieczne jest złożenie deklaracji akcyzowej. Można to zrobić online na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Na tej platformie dostępne są formularze, które umożliwiają złożenie deklaracji akcyzowej oraz uzyskanie potwierdzenia zapłaty akcyzy lub zaświadczenia o zwolnieniu z zapłaty podatku akcyzowego​4​. Jest to kolejny krok, który należy uwzględnić, planując import samochodu do Polski.

Akcyzę należy zapłacić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Proces ten można zrealizować elektronicznie lub w odpowiednim urzędzie skarbowym, a terminy jej uiszczenia są ściśle regulowane przez prawo. Niespełnienie obowiązku zapłaty akcyzy może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, co powinno być dodatkową motywacją do zapoznania się z przepisami w tym zakresie​5​.

W 2021 roku, w Polsce sprowadzono ponad 939 tys. używanych aut z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Francji i Belgii. Sprowadzanie używanych aut jest popularne ze względu na niższe ceny pojazdów za granicą, a także różnice w stawkach opłat akcyzowych pomiędzy Polską a innymi krajami Unii Europejskiej​2​. Trend ten pokazuje, że różnice w opodatkowaniu między krajami mogą mieć znaczący wpływ na decyzje konsumentów związane z zakupem i importem pojazdów.

Sprowadzanie samochodów z zagranicy jest procesem, który może być skomplikowany, ale z właściwym przygotowaniem i zrozumieniem przepisów podatkowych, można go znacząco uprościć. Akcyza jest jednym z kluczowych elementów tego procesu, a jej zrozumienie jest niezbędne dla każdego, kto plan

uje sprowadzenie samochodu do Polski.

W kontekście dokonywania wszelkich formalności związanych z opłaceniem akcyzy, warto również zwrócić uwagę na digitalizację procesów w polskim systemie podatkowym. Jak wspomniano wcześniej, deklaracje akcyzowe można składać online za pośrednictwem platformy PUESC, co znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces. Platforma ta oferuje różne formularze i narzędzia umożliwiające dopełnienie formalności podatkowych związanych z importem samochodu, co jest dużym ułatwieniem, szczególnie w obecnych czasach, gdy digitalizacja usług publicznych staje się coraz bardziej powszechna.

Wprowadzenie do opłat akcyzowych za importowane pojazdy jest kluczowe dla zrozumienia pełnego obrazu kosztów związanych ze sprowadzeniem samochodu z zagranicy. Oprócz akcyzy, mogą występować inne opłaty i podatki, które także należy uwzględnić, planując taki zakup. Dlatego zawsze warto dokładnie zorientować się w obowiązujących przepisach i zasięgnąć porady ekspertów w tej dziedzinie, aby uniknąć niespodziewanych problemów i dodatkowych kosztów.

Podsumowując, akcyza za sprowadzony samochód jest jednym z kluczowych aspektów, które należy uwzględnić, planując import pojazdu do Polski. Zrozumienie mechanizmu opodatkowania importowanych samochodów, a także korzystanie z dostępnych narzędzi i zasobów online, może znacząco uprościć proces i pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodziewanych niespodzianek finansowych.

Często Zadawane Pytania (FAQ)

 1. Jakie są stawki akcyzy za sprowadzony samochód w Polsce?
  • Stawki akcyzy wynoszą 3,1% lub 18,6% w zależności od pojemności silnika pojazdu. Dla samochodów hybrydowych obowiązują niższe stawki, które wynoszą 9,3% lub 1,55% również w zależności od pojemności silnika​1​​2​.
 2. Gdzie mogę złożyć deklarację akcyzową za sprowadzony samochód?
  • Deklarację akcyzową można złożyć online na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) lub w odpowiednim urzędzie skarbowym​3​.
 3. Jaki jest termin na zapłacenie akcyzy za sprowadzony samochód?
  • Akcyzę należy zapłacić w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski​4​.
 4. Jakie formularze są dostępne na platformie PUESC w zakresie akcyzy za sprowadzony samochód?
  • Na platformie PUESC dostępne są formularze umożliwiające złożenie deklaracji akcyzowej, uzyskanie potwierdzenia zapłaty akcyzy, wnioskowanie o zwolnienie z podatku akcyzowego oraz o wydanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju​3​.
 5. Czy mogę składać deklaracje akcyzowe w formie papierowej?
  • Tak, osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą składać deklaracje w formie papierowej. Natomiast od 1 lipca 2021 roku, deklaracje w akcyzie należy składać za pomocą środków komunikacji elektronicznej poprzez portal PUESC​5​.


Źródła informacji:

 1. Rankomat: Akcyza za samochód 2023 – ile wynosi i jak ją zapłacić?
 2. Allianz: Akcyza za samochód – ile wynosi i jak ją zapłacić?
 3. AutoUmowa: Akcyza za samochód 2023 – ile zapłacisz za sprowadzenie auta
 4. PUESC: Podatek akcyzowy za sprowadzony samochód
 5. podatki.gov.pl: Deklaracje w podatku akcyzowym

Kontakt

zapraszamy

dane firmy

Kunštár Global
Agnieszka Kunštár

NIP/VAT NO: PL7681622886 REGON:241497790

adres

ul. Leśna 1 R,
42-622 Nowe Chechło
KTW International Airport, Poland

©Kunstar Global 2022 | Designed by Virtual Group | Polityka prywatności