Baza wiedzy

Akcyza za samochód z Niemiec: Co warto wiedzieć?

Kontakt

MAsz dodatkowe pytania odośnie spraw celnych?

Kupując samochód poza granicami Polski, często myślimy o tym, jak wiele możemy zaoszczędzić. Niemcy, jako nasz zachodni sąsiad, to jedno z popularniejszych miejsc, skąd sprowadzane są używane auta. Jednak warto pamiętać, że zakup to dopiero początek. Jednym z kluczowych kroków, które należy podjąć po przywiezieniu samochodu do Polski, jest opłacenie akcyzy. W tym wpisie przybliżymy, co to takiego jest i na co warto zwrócić uwagę.

1. Czym jest akcyza?

Akcyza to podatek pośredni, który w Polsce obowiązuje na niektóre towary, w tym także na samochody sprowadzane z zagranicy. Jest to jednorazowa opłata, która musi zostać wniesiona przed rejestracją pojazdu w kraju.

2. Jak obliczyć akcyzę?

Kwota akcyzy zależy od wielu czynników, takich jak wiek samochodu, pojemność silnika czy poziom emisji CO2. W przypadku aut z Niemiec warto sprawdzić, czy nie korzystają z jakichś ulg czy zwolnień. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć na stronie głównej Izby Skarbowej.

3. Ulgi i zwolnienia

Istnieje kilka sytuacji, w których możemy liczyć na ulgę lub całkowite zwolnienie z opłaty akcyzowej. Przykłady to m.in. sprowadzanie auta przez osobę, która wraca na stałe do Polski po kilkuletnim pobycie za granicą, czy też pojazdy zabytkowe. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami, aby nie przepłacić.

4. Gdzie i jak opłacić akcyzę?

Po obliczeniu kwoty akcyzy, należy udać się do najbliższego urzędu skarbowego w celu jej opłacenia. Niezbędne będzie przedstawienie dokumentów samochodu oraz dowodu zakupu. Po opłaceniu akcyzy otrzymamy potwierdzenie, które będzie potrzebne podczas rejestracji samochodu.

5. Co w przypadku nieopłacenia akcyzy?

Nieopłacenie akcyzy w wyznaczonym terminie może prowadzić do nałożenia kar oraz odsetek. Dodatkowo, bez opłacenia tego podatku, nie będziemy mogli zarejestrować samochodu w Polsce.

Podsumowanie

Sprowadzenie samochodu z Niemiec to proces, który wymaga nie tylko uwzględnienia ceny zakupu, ale także dodatkowych kosztów, takich jak akcyza. Warto więc dokładnie zaplanować wszystkie kroki i upewnić się, że nie czekają nas żadne niespodzianki finansowe. Pamiętajmy, że dobrze przygotowany proces sprowadzenia auta pozwoli nam cieszyć się nowym nabytkiem bez zbędnych problemów.

Kontakt

zapraszamy

dane firmy

Kunštár Global
Agnieszka Kunštár

NIP/VAT NO: PL7681622886 REGON:241497790

adres

ul. Leśna 1 R,
42-622 Nowe Chechło
KTW International Airport, Poland

©Kunstar Global 2022 | Designed by Virtual Group | Polityka prywatności