Baza wiedzy

Przesyłki lotnicze – jak przebiega proces odprawy?

Kontakt

MAsz dodatkowe pytania odośnie spraw celnych?

Podróże lotnicze są już dla nas codziennością, ale nie tylko ludzie przemieszczają się w ten sposób. Każdego dnia przez przestworza przelatuje tysiące ton przesyłek, z których wiele wymaga szybkiej i bezpiecznej dostawy. Proces przesyłki lotniczej jest jednak znacznie bardziej złożony niż może się wydawać. W tym wpisie przybliżymy proces odprawy lotniczej, który jest kluczowym etapem dla bezproblemowego transportu towarów z punktu A do punktu B.

Co to jest odprawa przesyłki lotniczej? Odprawa przesyłki lotniczej to proces, który obejmuje szereg procedur administracyjnych i logistycznych mających na celu zabezpieczenie transportu towarów drogą powietrzną. Od momentu nadania przesyłki przez nadawcę, aż po jej odbiór przez adresata, przesyłka musi przejść przez wiele etapów weryfikacji, które są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa i zgodności z przepisami prawa międzynarodowego i krajowego.

Etap 1:

Przygotowanie przesyłki Przed wysłaniem towarów drogą lotniczą, należy je odpowiednio przygotować. To znaczy, że muszą być zapakowane w sposób, który zapobiegnie ich uszkodzeniu oraz umożliwi łatwą identyfikację. Ponadto, nadawca musi dostarczyć niezbędne dokumenty, takie jak list przewozowy, faktura handlowa, świadectwo pochodzenia czy inne certyfikaty wymagane dla danego rodzaju towarów.

Etap 2:

Zabezpieczenie i kontrola Po przyjęciu przesyłki przez agenta ładunkowego, przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa. W tym celu stosuje się różne metody, m.in. skanowanie rentgenowskie, kontrolę manualną czy detekcję śladów wybuchowych. Jest to konieczne, aby upewnić się, że przesyłane towary nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa lotu.

Etap 3:

Odprawa celna Najbardziej złożonym etapem jest odprawa celna. Przesyłki eksportowane i importowane muszą być zadeklarowane w odpowiednich urzędach celnych. To tutaj sprawdzane są wszystkie dokumenty towarzyszące towarom, a przesyłka jest klasyfikowana, co ma wpływ na ewentualne taryfy celne i podatki. Proces ten może być szybszy, jeśli nadawca korzysta z usług upoważnionego przedstawiciela celnego.

Etap 4:

Załadunek i transport Po pozytywnej odprawie celnej, przesyłka jest gotowa do załadunku na pokład samolotu. Musi zostać umieszczona w kontenerze lotniczym lub na palecie, zgodnie z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa. Następnie, zgodnie z planem lotu, przesyłka jest transportowana do samolotu i załadowywana.

Podsumowanie: Proces odprawy przesyłek lotniczych jest skomplikowany i wymaga współpracy wielu podmiotów – nadawców, przewoźników, agentów ładunkowych, personelu lotniska oraz służb celnych. Każdy towar, niezależnie od wielkości i wartości, musi przejść przez tę procedurę, aby dotrzeć do miejsca przeznaczenia na czas i bez przeszkód. Znajomość tych etapów pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego czasami nasza przesyłka „utknęła na lotnisku” i co to oznacza w kontekście logistyki lotniczej.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o konkretnych aspektach przesyłek lotniczych? Skontakuj się z nami i poznaj profesjonalne usługi obsługi celnej.

Kontakt

zapraszamy

dane firmy

Kunštár Global
Agnieszka Kunštár

NIP/VAT NO: PL7681622886 REGON:241497790

adres

ul. Leśna 1 R,
42-622 Nowe Chechło
KTW International Airport, Poland

©Kunstar Global 2022 | Designed by Virtual Group | Polityka prywatności