Baza wiedzy

Akcyza za samochód z Niemiec

Kontakt

MAsz dodatkowe pytania odośnie spraw celnych?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec do Polski jest często wybierane przez Polaków z uwagi na atrakcyjną cenę i dobry stan techniczny pojazdów. Jednakże z tym procesem wiąże się również konieczność uregulowania akcyzy, co jest niezbędnym elementem przy imporcie pojazdów.

Akcyza – co to jest?

Akcyza to podatek pośredni nakładany na niektóre towary, w tym na samochody osobowe sprowadzane do Polski, które nie były wcześniej zarejestrowane na terytorium kraju. Wprowadzenie tego podatku miało na celu zachęcenie do zakupu nowych pojazdów oferowanych przez krajowych dystrybutorów.

Obliczanie akcyzy

Wysokość akcyzy za samochód zależy od wartości pojazdu oraz pojemności jego silnika. W Polsce obowiązują następujące stawki:

  • 3,1% wartości samochodu przy pojemności silnika do 2000 cm3,

  • 18,6% wartości samochodu przy pojemności powyżej 2000 cm3.

Dla samochodów hybrydowych i elektrycznych stawki są obniżone do odpowiednio 1,55% i 9,3%.

Procedura płatności akcyzy

Aby dokonać płatności akcyzy, konieczne jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Dostępne są różne formularze, które należy złożyć w zależności od sytuacji, takie jak AKC-US dla deklaracji uproszczonej czy PZAS dla zapytania o potwierdzenie zapłaty.

Rejestracja pojazdu i związane z nią opłaty

Po zapłaceniu akcyzy, przed rejestracją samochodu w Polsce należy przedłożyć odpowiednie dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny pojazdu, dokument potwierdzający nabycie pojazdu oraz dowód tożsamości. Dodatkowo, wymagane może być zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Rejestracja samochodu w Polsce wiąże się z opłatami za wydanie tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, znaków legalizacyjnych oraz opłatą skarbową.

Każdy, kto rozważa import samochodu z Niemiec, powinien być przygotowany na konieczność zapłaty akcyzy oraz związane z tym formalności. Polecane jest skorzystanie z usług profesjonalistów lub firm specjalizujących się w obsłudze tego procesu, aby zapewnić prawidłowe dopełnienie wszystkich wymaganych kroków.

FAQ

  1. Czym jest akcyza i kiedy muszę ją zapłacić sprowadzając samochód z Niemiec? Akcyza to podatek pośredni nałożony na samochody osobowe sprowadzane do Polski, które nie były wcześniej zarejestrowane w kraju. Zapłaty akcyzy dokonuje się przed rejestracją pojazdu.

  1. Jak obliczyć akcyzę za samochód sprowadzony z Niemiec? Akcyza zależy od wartości pojazdu i jego pojemności silnika. Stawki wynoszą 3,1% dla silników do 2000 cm3 i 18,6% powyżej tej pojemności. Dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych stawki są obniżone.

  1. Gdzie mogę uiścić opłatę akcyzową? Opłatę akcyzową można zapłacić w urzędzie skarbowym lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec? Do rejestracji potrzebne są: dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający nabycie pojazdu, dowód tożsamości oraz, w przypadku wymogu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego.


Źródła:

  1. Procedury akcyzowe dla sprowadzonych samochodów – puesc.gov.pl

  1. Rejestracja pojazdu i związane opłaty – samorzad.gov.pl

Kontakt

zapraszamy

dane firmy

Kunštár Global
Agnieszka Kunštár

NIP/VAT NO: PL7681622886 REGON:241497790

adres

ul. Leśna 1 R,
42-622 Nowe Chechło
KTW International Airport, Poland

©Kunstar Global 2022 | Designed by Virtual Group | Polityka prywatności