Baza wiedzy

Akcyza online: Nowoczesne podejście do podatków

Kontakt

MAsz dodatkowe pytania odośnie spraw celnych?

W dobie cyfryzacji, polskie instytucje podatkowe nie pozostają w tyle. Wprowadzenie możliwości załatwiania formalności akcyzowych online znacząco upraszcza procesy i przyspiesza obsługę podatników. W tym wpisie przyjrzymy się, jak funkcjonuje system akcyzy online w Polsce.

1. Co to jest akcyza? Na początek warto przypomnieć, czym jest akcyza. Jest to podatek pośredni, który jest nakładany na wybrane towary i usługi. System akcyzy reguluje m.in. obowiązki podatkowe, stawki oraz sposoby nadzoru nad wyrobami akcyzowymi​​.

2. Deklaracje akcyzowe online Od 1 lipca 2021 roku większość deklaracji akcyzowych musi być składana elektronicznie, co znacząco przyspiesza i ułatwia cały proces. Dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej istnieją jednak pewne wyjątki​​.

3. Jak złożyć deklarację akcyzową od samochodu? Jednym z częstych przypadków, w których akcyza online jest wykorzystywana, jest rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Proces ten wymaga złożenia deklaracji akcyzowej w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego oraz zapłacenia podatku w ciągu 30 dni​​.

4. Usługi dostępne na PUESC Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) oferuje szereg usług związanych z akcyzą, w tym składanie deklaracji akcyzowych i monitorowanie statusu płatności​​​​.

Podsumowanie: Akcyza online to krok w kierunku uproszczenia i cyfryzacji procesów podatkowych w Polsce. Dzięki tej zmianie, podatnicy mogą zaoszczędzić czas i uniknąć błędów wynikających z ręcznego przetwarzania dokumentów.

FAQ

1. Czy każdy rodzaj akcyzy musi być deklarowany online?

Odpowiedź: Od 1 lipca 2021 roku większość deklaracji akcyzowych wymaga składania w formie elektronicznej poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC). Jednakże, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mają możliwość składania niektórych deklaracji w formie papierowej​​.

2. Jakie informacje są potrzebne do złożenia deklaracji akcyzowej od samochodu?

Odpowiedź: Podczas składania deklaracji akcyzowej od samochodu, należy podać informacje o pojeździe oraz wybrać właściwy urząd skarbowy, do którego ma trafić deklaracja. Deklarację trzeba złożyć w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, a podatek zapłacić w ciągu 30 dni​​.

3. Czy mogę sprawdzić status swojej deklaracji akcyzowej online?

Odpowiedź: Tak, status złożonej deklaracji akcyzowej oraz informacje o zapłacie podatku można sprawdzić online za pomocą platformy PUESC​​.

4. Czy istnieją różne formularze akcyzowe dla różnych rodzajów towarów?

Odpowiedź: Tak, istnieją różne formularze akcyzowe dostosowane do różnych rodzajów towarów i usług. Te formularze są dostępne w wersji interaktywnej na stronie PUESC. W zależności od rodzaju transakcji i towaru, wybiera się odpowiedni formularz.

Linki i źródła:

Kontakt

zapraszamy

dane firmy

Kunštár Global
Agnieszka Kunštár

NIP/VAT NO: PL7681622886 REGON:241497790

adres

ul. Leśna 1 R,
42-622 Nowe Chechło
KTW International Airport, Poland

©Kunstar Global 2022 | Designed by Virtual Group | Polityka prywatności